Liečba psoriázy

Liečba excimerovým laserom.

Výborná
účinnosť

Bezbolestná liečba laserom

Laserová terapia sa používa na miernu až stredne ťažkú psoriázu, ošetruje iba postihnutú kožu bez poškodenia zdravej kože. Riadený lúč UVB svetla je nasmerovaný na jej plaky.

Americká štátna agentúra FDA schválila excimerový XTRAC laser na liečbu psoriázy v roku 2009. Tento laserový lúč koncentruje dávku ultrafiolového UVB žiarenia na miesto postihnuté psoriázou. XTRAC je prístroj, ktorý preniká do kože a ničí DNA škodlivých T buniek, ktoré zapríčiňujú vznik psoriázy. Vlnová dĺžka 308nm je najefektívnejšia a najúčinnejšia bezbolestná liečba psoriatických lézii.

XTRAC je bezpečný prístroj, ktorý poskytuje bezpečnú, bezbolestnú a účinnú liečbu psoriázy. Liečba je vhodná pre deti aj dospelých, ktorý majú miernu až strednu formu psoriázy.

Pred a počas liečby

Pred a počas liečby

Pred a po

Ako to prebieha?

Ošetrenie prebieha formou ožarovania miesta postihnutého psoriázou. Ošetrenie trvá pár minút podľa veľkosti postihnutého miesta na tele. Odporúča sa minimálne dve ošetrenia týždenne po dobu viac týždňov (u každého pacienta idviduálne). Ošetrenie je veľmi krátke a bezbolestné.
Po ošetrení môže pacient pociťovať mierne až stredne vedľajšie účinky ako sú začervenanie kože, pálenie. V ojedinelých prípadov pľuzgieriky, svrbenie, zvýšená pigmentácia na ošetrených miestach.

Spokojní zákazníci

Pridajte sa k ním aj vy. Radi Vám tiež pomôžeme.

Liečbu treba opakovať

Cena za ošetrenie je individuálna a závisí od veľkosti postihnutého miesta.
Ložiská do 500 cm2/1 ošetrenie do 50 eur v závislosti od veľkosti postihnutého miesta. Každá ďalšia oblasť o veľkosti 100 cm2 10 eur.

Cenník

Cena závisí od rozsahu potrebných ošetrení. Dohodnite si s nami konzultáciu.

Popis psoriázy

Psoriáza (lupienka) je chronický stav kože, ktorý urýchľuje životný cyklus kožných buniek. Výsledkom je ich rýchle nahromadenie na povrchu kože. Typické sú ostro ohraničené červené svrbiace časti, vyvýšené ložiská, ktoré sú pokryté striebristobielymi lupinami. Hlavným cieľom liečby je zastaviť rýchly rast kožných buniek. 


Ochorenie súvisí s problémom imunitného systému a s bielymi krvinkami (T bunky). Tie cestujú telom, aby ho chránili pred cudzorodými látkami, ako sú vírusy alebo baktérie. Pri psoriáze biele krvinky napádajú zdravé kožné bunky, akoby liečili ranu alebo bojovali proti infekcii. Nadmerne aktívne T bunky preto spúšťajú zvýšenú produkciu zdravých kožných buniek. Rozšírené krvné cievy v oblastiach postihnutých psoriázou vytvárajú teplo a sčervenanie kožných lézií.
Psoriázu spúšťajú aj infekcie kože a zranenia, ako je rezná rana alebo poškriabanie a ťažké spálenie. Objaví sa, keď človek zažíva príliš veľký stres, pri nadmernom fajčení, ťažkej konzumácii alkoholu, nedostatku vitamínu D a pri užívaní niektorých liekov, napríklad na bipolárnu poruchu, vysoký krvný tlak, betablokátory alebo antimalariká. 


Symptómy psoriázy sú pre každého rozdielne. Bežné príznaky zahŕňajú červené škvrny na pokožke pokryté hrubými striebristými šupinami, malé škvrny (bežne pozorované u detí), suchú popraskanú pokožku, ktorá môže krvácať, svrbenie, pálenie alebo bolesť a opuchnuté stuhnuté kĺby.
Veľkosť zasiahnutého miesta sa môže pohybovať od niekoľkých škvŕn a lupín až po veľké erupcie, ktoré pokrývajú veľké plochy. Väčšina druhov psoriázy prechádza cyklom od jej rozšírenia po úplnú stratu.

Typy psoriázy

  • Psoriasis vulgaris – najbežnejšia forma, spôsobuje suché červené kožné lézie (plaky), pokryté striebristými šupinami. Môžu sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, vrátane genitálií a mäkkého tkaniva v ústach. 


  • Psoriasis guttata – tento typ sa týka predovšetkým detí a dospievajúcich. Obvykle ju spôsobuje bakteriálna infekcia. Malé škvrny pripomínajú vodný kameň na kostiach, rukách, nohách a pokožke hlavy.

  • Psoriasis pustulosa – táto neobvyklá forma psoriázy sa môže vyskytnúť v menších oblastiach na rukách, nohách alebo prstoch. Zvyčajne sa rozvíja rýchlo, s pľuzgiermi naplnenými hnisom. 


  • Psoriasis erythrodermica – najmenej častý typ, pokrýva celé telo červenou olupujúcou sa vyrážkou, ktorá páli. 


  • Psoriasis arthritis – okrem zapálenej šupinatej pokožky spôsobuje opuchnuté a bolestivé kĺby, ktoré sú typické pre artritídu. Môže spôsobiť stuhnutie a progresívne poškodenie kĺbov, ktoré v najvážnejších prípadoch vedie až k ich trvalej deformite. 


  • Psoriáza nechtov – ovplyvňuje nechty, to spôsobuje ich abnormálny rast a zmenu farby. Psoriatické nechty sa uvoľňujú a oddeľujú od lôžka (onycholýza). Vážne prípady môžu spôsobiť rozpadnutie nechta.

Diagnostika

Diagnóza Vo väčšine prípadov je diagnostika psoriázy pomerne jednoduchá. Dermatológ ju odhalí skúmaním pokožky hlavy a nechtov. Vykoná kožnú biopsiu, odoberie na pozorovanie pod mikroskopom malú vzorku kože. Vzorka sa skúma kvôli určeniu presného typu psoriázy a na vylúčenie iných porúch.

Liečba psoriázy

Liečba psoriázy znižuje zápal a čistí pokožku. Rozdeľuje sa na tri hlavné typy: topická liečba, svetelná terapia a systémové lieky.

Topická liečba

Zahŕňa krémy a masti, ktoré si pacient aplikuje na pokožku. Účinne liečia miernu až stredne ťažkú psoriázu. Ak je ochorenie vážnejšie, krémy sa kombinujú s perorálnymi liekmi, ako sú topické kortikosteroidy, analógy vitamínu D alebo kyselina salicylová. Zmierňujú zápal a svrbenie, spomaľujú rast kožných buniek. Lieky ako Anthralin zase zlepšujú hladkosť pokožky. Hydratačné krémy síce neliečia psoriázu, ale môžu znížiť jej suchosť. Lokálne aplikovaný uhoľný decht pomáha liečiť psoriázu celé stáročia. Používanie dechtu je silne obmedzené jeho schopnosťou všetko okolo špiniť.

Svetelná terapia (fototerapia)



Liečba používa prirodzené alebo umelé ultrafialové svetlo. Najjednoduchšia forma fototerapie spočíva vo vystavení pokožky kontrolovaným množstvám prirodzeného slnečného žiarenia. Aj slabšia denná expozícia a malé množstvo slnečného žiarenia môžu stav psoriázy zlepšiť. Iné formy svetelnej terapie zahŕňajú použitie umelého ultrafialového svetla (UVA a UVB), a to buď samostatne, alebo v kombinácii s liekmi.
Úzkopásmová UVB fototerapia je novší typ liečby psoriázy, je účinnejšia ako širokopásmová liečba UVB. Zvyčajne sa podáva dvakrát alebo trikrát týždenne, kým sa stav kože nezlepší. Goeckermanova metóda zase kombinuje UVB liečbu s použitím uhoľného dechtu a metóda PUVA je určitá forma fotochemoterapie.